کاهش میل جنسی مردان

کاهش میل جنسی مردان: علل و درمان

مردان بسیاری با کاهش میل جنسی مواجه می‌شوند، اما تعداد کمی از آنها این مشکل را به زبان می‌آورند. گذشته از هر چیز میل و قدرت جنسی بخش مهمی از مردانگی شمرده می‌شود. باور عامه این است که یک مرد واقعی هیچ‌گاه بی‌میل نیست. اما واقعیت غیر از این است، بسیاری از آقایان به دلایل گوناگون میل جنسی کمی دارند. روش‌های متعددی برای درمان کاهش میل جنسی وجود دارد.

هر چه مشکل و علت بروز آن سریع‌تر تشخیص داده شود، زودتر می‌توانید روابط خود را با همان شور و حرارت گذشته از سر بگیرید. با مراجعه به متخصص اورولوژی می‌توانید میل جنسی خود را افزایش دهید و با گرما بخشیدن به روابط جنسی خود کیفیت زندگیتان را بهبود دهید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر ‌می‌توانید از طریق شماره‌۰۲۶۳۲۲۶۵۵۳۲با مشاورین ما در کلینیک تخصصی اورولوژی دکتر محمدعلی فلاح تماس حاصل فرمایید.

تعیین مشکل کاهش میل جنسی

شهوت و میل جنسی معمولاً به یکباره کاهش نمی‌یابد و مانند سرماخوردگی نیست که صبح با عطسه و سر درد از خواب بلند شوید. کم شدن میل جنسی فرایندی تدریجی است. هر چند نمی‌توان زمان دقیقی را برای کاهش میل جنسی تعیین کرد، اما آقایان دچار این مشکل بی‌میلی جنسی را در چند ماه از سال سپری شده تجربه کرده‌اند. تناوب فعالیت جنسی بهترین شاخص برای تعیین میل جنسی نیست، چرا که ممکن است مردی علی‌رغم میل به برقراری رابطه مدت‌ها نتواند با جنس مخالف نزدیکی داشته باشد. اما اگر مرد متاهل کمتر از معمول، یعنی کمتر از یک بار در هفته، رابطه جنسی داشته باشد، بهتر است به بررسی وضعیت زندگی جنسی خود بپردازد و از خود سوال کند که آیا از وضعیت فعلی راضی است یا خیر.

پژوهشگران به آقایان دچار بی‌میلی جنسی توصیه می‌کنند که به محض احساس نارضایتی و کاهش شهوت درصدد بربیایند که این حس ناخوشایند را در نطفه خفه کنند و اجازه ندهند سایه آن بر گرمی روابط‌شان سایه بیفکند. برای تشخیص دادن بی‌میلی جنسی و آشنایی یا نشانه‌های هشداردهنده بروز این مشکل مخرب بررسی کنید که آیا نشانه‌های زیر درباره شما صادق است یا خیر.

 • نوازش فقط در اتاق خواب رخ می‌دهد.
 • نزدیکی احساس ارتباط یا یکی بودن را در شما ایجاد نمی‌کند.
 • همواره یکی از شما آغازکننده رابطه است و دیگری تمایلی به مقاربت ندارد.
 • دیگر میلی به رابطه جنسی ندارید.
 • مقاربت را بدون احساس و از سر وظیفه مانند یک آدم آهنی انجام می‌دهید.
 • تقریباً هیچ وقت افکار یا تصورات شهوانی درباره همسر خود ندارید.
 • حداکثر یک یا دو بار در ماه نزدیکی دارید.

اگر اکثر گزاره‌های بالا درباره شما صادق است، فرایند کاهش میل جنسی در شما شروع شده است. نخستین گام برای یافتن راه‌حل مناسب تعیین علت کم شدن شهوت است.

علل

کاهش میل جنسی ممکن است منشأ جسمی یا روحی داشته باشد، البته گاهی هر دو عامل در کم شدن شهوت دخیل است. کاهش تستوسترون، مصرف داروهای تجویزی، افراط یا تفریط در ورزش کردن و مصرف الکل یا مواد مخدر مشکلات جسمی هستند که به بی‌میلی جنسی منجر می‌شوند. افسردگی، استرس و مشکلات زناشویی نیز از عامل‌های روحی کاهش دهنده میل جنسی به شمار می‌روند.

از آنجایی که یک عامل مشخص برای کاهش میل جنسی وجود ندارد، در صورت نگرانی از این موضوع باید با متخصص مشورت کرد تا علت اصلی کم شدن شهوت مشخص شود.

در ادامه دیگر علل کاهش میل جنسی را شرح می‌دهیم:

 • اختلال نعوظ در مردان: ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ با کاهش میل جنسی تفاوت دارد، اما اگر یک مورد بروز یابد، دیر یا زود مشکل دوم نیز گریبان‌گیر خواهد شد. خوشبختانه با توجه به علت اختلال می‌تواند آن را با دارو درمان کرد. داروهای منبسط کننده عروق (وازودیلاتورهایی) مانند ویاگرا، سیالیس و لویترا جریان خون را در آلت افزایش می‌دهند. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رفت و برگشت نعوظ هنگام عشق‌بازی طبیعی است.
 • اضطراب از عملکرد : از این نظر آقایان با دو مشکل مواجه می‌شوند؛ اضطراب از رضایت‌بخش بودن عملکرد و سریع رسیدن به اوج لذت جنسی. تقریباً از هر سه مرد یک نفر از مشکل انزال زودرس رنج می‌برد، حال آن که از هر پنج مرد یک نفر از رضایت‌بخش بودن عملکرد خود نگران است. البته اضطراب به همین‌جا ختم نمی‌شود. بسیاری از شوهران عاشق و وظیفه‌شناس امروزی تصور می‌کنند که اگر همسرشان به ارگاسم نرسد، نتوانسته‌اند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. با این اوصاف تعجبی ندارد که مردان تحت فشارند و این فشار و اضطراب مداوم به کم شدن میل جنسی می‌انجامد.
 • بیماری: بسیاری از بیماری‌ها و عارضه‌های مزمن میل جنسی مردان را کاهش می‌دهد. بیماری‌های جدی مانند سرطان هر گونه تصورات شهوانی را سرکوب می‌کند. بیماری‌های عروقی، فشار خون بالا و دیابت جریان خون را در بدن، از جمله در اندام تناسلی، کاهش می‌دهد و به این ترتیب تاثیر مخربی بر میل جنسی به جا می‌گذارد. عارضه‌های چون اختلال‌های تیروئید و تومور غده هیپوفیز نیز کاهش میل جنسی را به دنبال دارد. غده هیپوفیز غده‌ای است که تولید اکثر هورمون‌ها از جمله هورمون‌های جنسی را کنترل می‌کند.
 • کیفیت روابط زناشویی: فقط بانوان نیستند که با رفتارهای خودنمایانه یا بالعکس با بی‌توجهی و بی‌میلی به نزدیکی رضایت خود را از روابط زناشویی منعکس می‌کنند. مشکلات مربوط به مقاربت گاهی، اما نه همیشه، بازتابی از دیگر مشکلات مربوط به زندگی زناشویی است که باید برای رفع آنها اقدام شود. در این شرایط غالباً عصبانیت و ناامیدی فضای اتاق خواب را تیره و تار می‌کند.

درمان


درمان‌های زیر با توجه به علت بی‌میلی جنسی انجام می‌شود:

 • سالم‌تر کردن سبک زندگی: بهبود رژیم غذایی، ورزش منظم، خواب کافی، کاهش مصرف مشروبات الکلی و کاهش استرس
 • تغییر داروهای مصرفی: داروهای کاهش دهنده میل جنسی با نظر متخصص تعویض می‌شود.
 • درمان جایگزنی تستوسترون
 • مشاوره

در صورتی که کاهش میل جنسی منشأ روحی داشته باشد، مشاوره توصیه می‌شود. کم شدن شهوت گاهی بیانگر تمایل مرد برای برقراری رابطه‌ای نزدیکتر به همسرش است، رابطه‌ای که جنسی نیست اما زن و شوهر را به هم نزدیک‌تر می‌کند. چنانچه زوجین به اتفاق یا جداگانه با مشاور درباره این مشکلات صحبت کنند، مسلماً روابط‌شان بهبود خواهد یافت. اگر مشکل افسردگی باشد، داروی ضدافسردگی تجویز می‌شود؛ هر چند بعضی از این داروها میل جنسی را کاهش می‌دهند. اما داروهایی مانند سیالیس، لویترا و ویاگرا که تبلیغ می‌شوند، چقدر سودمند هستند؟ واقعیت این است که این داروها میل جنسی را افزایش نمی‌دهند و مزیت آنها این است که مرد را به نعوظ می‌رسانند و نعوظ را حفظ می‌کنند.

دیگر توصیه‌های مفید برای افزایش میل جنسی


 • ورزش کنید: تحرک بسیار مهم است و حس آزادی و شادابی را در فرد القاء می‌کند. ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با همسرتان یا به تنهایی پیاده‌روی کنید. تناسب اندام و رضایت از بدن اعتماد به نفس را در برقراری رابطه جنسی نیز افزایش می‌دهد.
 • واقع‌بین باشید: اگر این را قبول کنید که الزاماً هر رابطه جنسی نباید بدون نقص باشد، دیگر هنگام نزدیکی اضطراب نخواهید داشت. اگر به مشکلات احتمالی بخندید، همسرتان دفعه بعد رغبت بیشتری خواهد داشت و می‌تواند بدون احساس اضطراب و گناه از رابطه لذت ببرد.
 • از تصورات خود کمک بگیرید: امروزه مشاوران ازدواج سفر هر از گاه در دنیای تخیلات را توصیه می‌کند. اگر می‌خواهید همسرتان را در لذت خود شریک کنید، هر دو با هم به کشف دنیای تخیلی نقش بسته در فیلم‌ها و کتاب‌ها بروید و مساوات را بین فانتزی‌های زنانه و مردانه رعایت کنید. پس از به اشتراک گذاشتن رویاهای خود از همسرتان بخواهید تا تخیلات خود را با شما در میان بگذارد. اگر همسرتان هیچ تخیلی ندارد، دست از تلاش نکشید؛ از او بخواهید فقط یکی از رویاهای خود را که همواره در آرزوی برآورده شدن آن به دست مرد زندگی‌اش بوده است، نام ببرد.
 • تدارک ببینید: این که بخواهید نزدیکی را بدون هیچ برنامه‌ریزی در لحظه پیش ببرید و صرفاً به احساس و حرارت خود اکتفا کنید، اشتباه است. اهمیت جزییات را دست‌کم نگیرید و با آنها به زندگی خود روح بدهید، به همسرتان هدایای کوچک بدهید، موسیقی مورد علاقه دوران تحصیل خود را پخش کنید، موبایل‌ها را خاموش کنید و پرستار بچه استخدام کنید تا بتوانید با خیال راحت به تماشای یک فیلم طولانی بنشینید.
 • بر کل بدن تمرکز کنید: امیال جنسی برای مردان معمولاً به طور متناسب بر اندام تناسلی متمرکز نیست. توجه کردن به دیگر ناحیه‌های تحریک‌پذیر فشار و اضطراب از حسن عملکرد را کاهش می‌دهد و رابطه را لذت‌بخش‌تر می‌کند. زمانی‌که بحث رضایت جنسی مطرح است، کوتاه‌ترین فاصله بین دو نقطه برانگیختگی تا ارگاسم لزوماً یک خط صاف روی اندام تناسلی نیست. توجه خود را به کل بدن معطوف کنید تا هم خود و هم همسرتان از رابطه لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که عجله‌ای نیست، مهم لذت بردن است نه به ارگاسم رسیدن. معاشقه را با شوخی و نوازش طولانی‌تر کنید تا خاطره خوشایندی از نزدیکی در ذهن‌تان شکل بگیرد.
 • درباره خواسته‌های خود صحبت کنید: گفتگو حتی در مواقع مساعد نیز دشوار است، این دشواری در صورت اجتناب از نزدیکی و متشنج بودن روابط دوچندان می‌شود بنابراین اگر گفتگو برایتان دشوار است، یکی از صدها کتاب جنسی را بردارید و فصلی از آن را باز کنید. راحت در یک گوشه دنج دراز بکشید و کتاب را با هم ورق بزنید. با نگاه کردن به عکس‌هایش بخندید و شوخی کنید تا همسرتان متوجه شود که شما تا چه حد مشتاق بهبود روابط هستید.
 • به متخصص مراجعه کنید: مشاوران روابط زناشویی و جنسی نقش مهمی در درمان کاهش میل جنسی دارند، بنابراین به شرمساری خود غلبه کنید و از ایشان راهنمایی بخواهید. از پزشک معالج خود بخواهید تا احتمال ابتلا به بیماری‌های موثر بر میل جنسی را بررسی کند. اگر داروهایی مانند داوری ضدافسردگی مصرف می‌کنید که کاهش میل جنسی یکی از عوارض جانبی آنها است، از پزشک بخواهید آنها را جایگزین کند.