پیچ خوردگی (تورشن) بیضه

پیچ خوردگی (تورشن) بیضه: علائم و درمان

پیچ‌خوردگی بیضه (تورشن) هنگامی رخ می‌دهد که با چرخش بیضه، طناب اسپرماتیک که خون را به کیسه بیضه می‌آورد، تابیده می‌شود. در نتیجه، کاهش جریان خون به بیضه باعث درد ناگهانی و شدید و تورم بیضه می‌‌شود. پیچ خوردگی بیضه (تورشن) بین سنین ۱۲ و ۱۶ سالگی شایع‌ است، اما می‌تواند در هر سنی، حتی قبل از تولد رخ دهد. معمولاً پیچ خوردگی بیضه نیاز به جراحی اورژانسی دارد. در صورت درمان سریع، معمولاً بیضه را می‌توان حفظ کرد. اما هنگامی که قطع جریان خون به بیضه بیش از حد طولانی شود، ممکن است آسیب دیدگی بیضه آنقدر شدید باشد که به طور کلی باید برداشته شود.

در صورت احساس درد ناگهانی و شدید بیضه بلافاصله برای دریافت درمان اورژانسی اقدام کنید. اگر دچار پیچ خوردگی بیضه (تورشن) شوید، با درمان سریع می‌توانید از آسیب شدید یا از دست دادن بیضه خود جلوگیری کنید. همچنین اگر درد شدید بیضه شما به طور ناگهانی و بدون درمان از بین برود، نیاز به کمک‌های پزشکی دارید. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که بیضه پیچ خورده و سپس پیچ آن خود به خود باز می‌شود. (تورشن و دیستورشن متناوب). برای جلوگیری از وقوع دوباره این مشکل، اغلب عمل جراحی لازم است.

علائم پیچ خوردگی بیضه (تورشن)

علائم و نشانه‌های پیچ خوردگی (تورشن) بیضه عبارتند از:

 • درد ناگهانی و شدید در کیسه بیضه (کیسه شلی که در زیر آلت تناسلی قرار گرفته و حاوی بیضه‌ها است).
 • تورم کیسه بیضه
 • درد شکمی
 • تهوع و استفراغ
 • یک بیضه بالاتر از بیضه نرمال یا در زاویه غیر معمولی قرار گرفته است.
 • درد هنگام ادرار
 • تب

نوجوانانی که دچار پیچ خوردگی بیضه می‌شوند، معمولاً در نیمه‌های شب و یا صبح با درد بیضه از خواب بیدار می‌شوند.

دلایل پیچ خوردگی (تورشن) بیضه


هنوز مشخص نیست که پیچ خوردگی بیضه به چه دلایلی رخ می‌دهد. اکثر مردانی که دچار پیچ خوردگی بیضه می‌شوند، دارای یک صفت ارثی هستند که اجازه می‌دهد تا بیضه در داخل کیسه بیضه چرخش آزادانه داشته باشد. این بیماری ارثی اغلب هر دو بیضه را مبتلا می‌سازد. اما این موضوع به این معنی نیست که هر مرد دارای این صفت ارثی دچار پیچ خوردگی بیضه می‌شود. پیچ خوردگی بیضه اغلب چند ساعت پس از فعالیت شدید، آسیب جزئی به بیضه و یا خواب رخ می‌دهد. سرما یا رشد سریع بیضه در دوران بلوغ نیز ممکن است در بروز این وضعیت نقش داشته باشد.

عوامل خطر


 • سن وسال : پیچ خوردگی بیضه بین سنین ۱۲ و ۱۶ سالگی شایع‌تر است.
 • پیچ خوردگی قبلی بیضه : اگر تا به حال درد بیضه شما بدون درمان برطرف شده (تورشن و دیستورشن متناوب)، احتمال رخ دادن مجدد آن وجود دارد. هر چه دفعات حملات درد بیضه بیشتر باشد، خطر آسیب به بیضه بالاتر است.
 • سابقه خانوادگی : این وضعیت می‌تواند در اعضای یک خانواده‌ رخ دهد.

عوارض


پیچ خوردگی بیضه می‌تواند سبب عوارض زیر گردد:

 • آسیب یا مرگ سلول‌های بیضه : هنگامی که پیچ خوردگی بیضه به مدت چندین ساعت درمان نشود، انسداد جریان خون می‌تواند باعث آسیب دائمی به بیضه شود. اگر بیضه به شدت آسیب دیده باشد، باید با عمل جراحی برداشته شود.
 • ناباروری : در برخی از موارد، آسیب و یا از دست دادن یک بیضه می‌تواند قدرت باروری در مردان را تحت تأثیر قرار دهد.

آزمایشات تشخیصی


پزشک برای بررسی اینکه علائم و نشانه‌های شما به دلیل پیچ خوردگی بیضه است یا اینکه توسط عامل دیگری ایجاد شده است، سؤالاتی را از شما خواهد پرسید. پزشکان اغلب قادرند پیچ خوردگی بیضه را با معاینه فیزیکی کیسه بیضه، بیضه‌ها، شکم و کشاله ران تشخیص دهند. پزشک ممکن است رفلکس بیضه را با مالش آرام و یا با فشار داخل ران (سمت بیضه پیچ خورده )تست کند. به طور معمول، این کار باعث می‌شود که بیضه جمع و منقبض گردد. اگر شما دچار پیچ خوردگی بیضه باشید، احتمالاً این رفلکس رخ نمی‌دهد. گاهی اوقات آزمایشهای پزشکی برای تشخیص قطعی و یا برای کمک به شناسایی علت دیگری برای علائم شما لازم است. این آزمایشات عبارتند از:

 • آزمایش ادرار : این آزمایش برای تشخیص عفونت انجام می‌شود.
 • سونوگرافی کیسه بیضه : این نوع سونوگرافی برای بررسی جریان خون در بیضه انجام می‌شود. کاهش جریان خون به بیضه نشانه‌ای از پیچ خوردگی بیضه است. اما سونوگرافی همیشه قادر به تشخیص کاهش جریان خون نیست، بنابراین نتیجه این تست نمی‌تواند احتمال پیچ خوردگی بیضه را رد کند.

اگر درد بیضه شما برای چند ساعت طول کشیده و معاینه فیزیکی شما پیچ خوردگی بیضه را نشان می‌دهد، احتمالاً بدون هیچ آزمایش اضافی، مستقیماً عمل جراحی را انجام خواهید داد. به تأخیر انداختن عمل جراحی ممکن است منجر به از دست دادن بیضه شما شود.

روش‌های درمان

برای اصلاح پیچ خوردگی بیضه عمل جراحی مورد نیاز است. در برخی از موارد، پزشک ممکن است با فشار دادن کیسه بیضه (دیستورشن دستی) قادر به باز کردن پیچش بیضه باشد. اما شما هنوز هم نیاز به عمل جراحی دارید تا از پیچ خوردگی (تورشن) بیضه در آینده جلوگیری کنید. عمل جراحی برای رفع پیچ خوردگی بیضه معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. در طی جراحی، برش کوچکی در کیسه بیضه ایجاد شده و در صورت لزوم، پیچش طناب اسپرماتیک از هم باز می‌شود و یک یا هر دو بیضه در داخل کیسه بیضه با کمک بخیه تثبیت می‌شود. هر چه پیچ‌خوردگی بیضه زودتر برطرف شود، احتمال اینکه بتوان بیضه را حفظ کرد، بیشتر است. اگر درمان ظرف شش ساعت از شروع درد انجام شود، احتمال خطر برداشتن بیضه ۵ درصد خواهد بود. زمانی که درمان بیش از ۴۸ ساعت پس از شروع درد انجام شود، احتمال خطر برداشتن بیضه تا ۹۰ درصد افزایش می‌یابد.

پیچ خوردگی بیضه در نوزادان و شیرخواران


در موارد نادر، پیچ خوردگی بیضه می‌تواند در نوزادان و شیرخواران نیز رخ ‌دهد. بیضه نوزاد ممکن است سفت، متورم و یا به رنگ تیره‌تر از حد معمول باشد. در سونوگرافی ممکن است کاهش جریان خون به کیسه بیضه نوزاد مشخص نشود، بنابراین برای تأیید پیچ خوردگی بیضه عمل جراحی ممکن است لازم باشد. درمان پیچ خوردگی بیضه در نوزادان، موضوعی چالش برانگیز است. اگر نوزاد پسر با علائم و نشانه‌های پیچ خوردگی بیضه به دنیا بیاید، ممکن است برای انجام عمل جراحی اورژانسی دیگر دیر شده باشد، همچنین خطرات مرتبط با بی‌هوشی عمومی نوزاد وجود دارد. اما عمل جراحی اورژانسی گاهی اوقات می‌تواند تمام یا بخشی از بیضه را نجات دهد و از پیچ‌خوردگی بیضه دیگر جلوگیری کند. درمان پیچ خوردگی بیضه در نوزادان ممکن است از بروز مشکلات تولید هورمون تستسترون و ناباروری در آینده جلوگیری کند.

پیشگیری


داشتن بیضه‌هایی که می‌تواند در کیسه بیضه پیچ بخورد، یک ویژگی ارثی در برخی از مردان است. اگر شما دارای این صفت ارثی هستید، تنها راه برای جلوگیری از پیچ خوردگی بیضه، عمل جراحی برای اتصال و تثبیت هر دو بیضه در داخل کیسه بیضه است.